Blog > Komentarze do wpisu
Szczegóły reguły...

            Tytułem wstępu dwa słowa o taktyce budowania portfela. Każdy indywidualny, a szczególnie początkujący inwestor powinien podchodzić do inwestowania spokojnie! Portfel (w szczególności służący systematycznemu oszczędzaniu) najlepiej budować stopniowo, powiedzmy dodając kilka spółek miesięcznie / kwartalnie, tak aby na przykład po roku inwestowania osiągnąć zakładaną dywersyfikację. Uśrednianie takie, daje czas na przyzwyczajanie się do inwestycji w akcje oraz ogranicza ryzyko, że po prostu nabędziemy cały portfel na lokalnej górce i będziemy się cały rok denerwować, że nasza stopa zwrotu jest niska.

            W modelu tu opisywanym spróbuję stworzyć portfel trzydziestu spółek w tempie przyspieszonym, maksymalnie co kilka dni dodając nową piątkę. Specyficzne kryteria będą wyglądały tak:

            1) Wskaźnik C/Z o wartości maksimum 13. Co daje rentowność inwestycji w akcje danej spółki na poziomie ok. 7,7% - oblicza się tą wartość poprzez odwrotność wskaźnika C/Z. Kiedyś wyczytałem, że słynny pionier analizy fundamentalnej  Ben Graham zalecał zakup akcji spółek o rentowności minimum dwa razy większej niż rentowność długoterminowych obligacji (w Polsce obecnie ok. 5%), było to jednak w czasach permanentnie tanich akcji - po kryzysie lat trzydziestych. Jeśli przyjmiemy zamiast dwóch razy, półtora raza, powinna to być bardziej realistyczna wartość obecnie.

            2) Zwrot na aktywach (ROA) na poziomie minimum 3%. Nie jest to wartość duża, ale przypominam, że model ten nie szuka najefektywniejszych spółek. Szuka natomiast spółek tanich i w miarę możliwości najbardziej efektywnych.

            3) Sortowanie - zdefiniowane we wpisie poprzednim.

            4) Weryfikacja manualna - zdefiniowana we wpisie poprzednim.

 

            Monitorowanie modelu. W momencie stworzenia do końca modelu przedstawię periodycznie, na podstawie prostej gry giełdowej portalu Onet.pl, wyniki strategii. Będę też w przybliżeniu miesięcznie weryfikował i odświeżał portfel w oparciu o wypunktowane kryteria. W rzeczywistości, bardziej konserwatywny inwestor może monitorować portfel nawet rzadziej i też da to bardzo dobre efekty :).

czwartek, 18 marca 2010, side_pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/05/12 23:25:08
a tam spokojnie, trzeba inwestować w MARKI! Takie jak np. wejscie na GPW ktora reklamuje sam Jan Kulczyk, czy PKO. To beda na pewno hity na 99%. Trzeba w ten sposob kombinowac, przeciez na GPW nikt nie bada spolek to czysta spekulacja i mozna pod to grac ;)